Kategori: Nyhet
Datum:

Nya revisorer och ny valberedning tar över

Leende man med vitt hår, glasögon, röd tröja, som bär hörlurar och ett HRF-logoband om halsen.
Rolf Zetterström från Oxelösund blir ny revisor i HRF tillsammans med lena Thorén, som tidigare satt i förbundsstyrelsen.

På lördagen lämnade Lena Thorén förbundsstyrelsen – och på söndagen blev hon vald till ny revisor, tillsammans med Rolf Zetterström.
Även i valberedningen blev det flera nya namn, med Jan Lamby från Stockholm som sammankallande.

På söndagen valde HRFs kongress nya revisorer och en ny valberedning för de kommande fyra åren.

De tidigare ordinarie förtroendevalda revisorerna Arne Andersson och Birgitta Tell, som hade avsagt sig omval, lämnade över stafettpinnen till Lena Thorén från Enköping och Rolf Zetterström från Oxelösund, precis som valberedningen förslagit.

HRF fick också en ny konstellation i valberedningen. Fem ordinarie och två ersättare valdes, i enlighet med förslaget från kongressens valberedningsutskott.

Förtroendevalda revisorer

Ordinarie:
Lena Thorén, Enköping – sammankallande (nyval)
Rolf Zetterström, Oxelösund (nyval)

Suppleant:
Tage Carlsson, Borås (nyval)

Auktoriserade revisorer:
KPMG

Valberedning

Ordinarie:
Jan Lamby Stockholm (sammankallande)
Marianne Morin, Kalix
Veronika Hylén, Söderala
Agne Fröjdh, Mariestad
Lena Ekbring-Rindsäter, Alstermo

Suppleanter:
Tommy Olausson, Tranås
Sven Fernlund Skagerud, Borlänge

Relaterade nyheter

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.