Kategori: Nyhet
Datum:

Nu öppnar Google koden för sin transkriberingsmotor

Källkod

Nu öppnar Google källkoden för sin transkriberingsmotor, som omvandlar tal till text. Och uppmanar utvecklare världen över att hjälpa till med att utveckla bättre textning och transkribering för hörselskadade och döva.
Det här kan innebära ett stort kliv framåt för mer textning – och hörselsmart samhälle.

”Today, we are sharing our transcription engine with the world so that developers everywhere can build applications with robust transcription.” (”Idag delar vi vår transkriberingsmotor med världen så att utvecklare överallt kan bygga applikationer med robust transkribering.”). Så skrev Google på sin webb i fredags. 

Stor nyhet för hörselskadade

Det här är en stor nyhet för världens hörselskadade. Att Google släpper källkoden fri innebär att fler utvecklare kan ta vid och bygga på de stora framsteg som Google redan gjort. Det i sin tur kan innebära att utvecklingen mot automatisk textning av god kvalitet kan gå ännu snabbare än den redan gör.

Vill ha samarbete

I våras lanserade Google appen Live Transcribe för Android, som omvandlar tal till text och är tänkt att användas som ett slags enklare, automatiserad skrivtolkning för hörselskadade.

Men efter några månaders användartester har Google kommit fram till att det inte är så lätt att uppnå bra textningskvalitet i alla sammanhang. De beslutade sig då för att öppna källkoden och möjliggöra samarbete med andra utvecklare runt om i världen. Och i fredags blev det verklighet.

Länkar

Bringing Live Transcribe’s Speech Engine to Everyone (Google Open Source 2019-08-16)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.