Kategori: Nyhet
Datum:

Nu finns engelsk autotextning i Google Chrome

Nyhetsvideo från CNN, med mörk textningsruta under till vänster - lätt att flytta omkring på skärmen.

Nu erbjuder Google Chrome automatisk textning av engelskspråkiga videos på webben. Ännu ett exempel på hur textningsutvecklingen just nu tar stormkliv framåt.
Det räcker med ett klick under ”Inställningar”, sedan dyker det upp text så snart någon talar engelska.

På torsdagen lanserade Google Chrome autotextning som en standardfunktion i den senaste versionen av sin webbläsare (Google Chrome 89).

Det var ett efterlängtat besked, men inte oväntat. Google Chrome är en av världens mest använda webbläsare. Och Google har legat i framkant när det gäller att utveckla tal-till-text-funktioner, som automatisk textning.

”Live caption”

Den som vill ha textning går in under ”Inställningar”, väljer ”Avancerat” i menyn, därefter ”Tillgänglighet” – och till sist ”Live caption”.

Sedan dyker textningen upp varje gång det talas engelska i en video eller ljudinspelning, på en grafitgrå platta, som kan flyttas runt på skärmen.

Kan stänga av ljudet

Textningen fungerar även om ljudet är av, vilket är en fördel om du till exempel sitter på ett tåg, ett kontor eller i någon annan miljö där du inte vill störa andra,

Om ljudkvaliteten är dålig eller uttalet otydligt kan textningen halta eller helt upphöra, men för det mesta rullar den på, med enstaka misstag här och var.

Lär sig texta bättre

Än så länge klarar Live captions bara engelska. Men det kan snart ändras.

Automatisk textning bygger på AI, vilket innebär att ”maskinen” hela tiden lär sig och blir allt bättre. Med andra ord: Ju mer textningsfunktionen används, desto bättre blir textningen.

Länkar

Chrome can now caption audio and video (Google 2020-03-18)

Google Announces Live Caption for Chrome For Real-Time Captioning (Google 2020-03-18) 

Relaterade nyheter

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.

  • HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRF i P4 Extra: ”Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp de behöver!”

    "Ge inte upp. Tjata, ring, ligg på!" Det rådet gav HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i P4 Extra på tisdagen, till Andreas Svensson, 44 – en av många som drabbas av hörselvårdsköer på både ett och två år.
    Samtidigt uppmanade han regionerna att agera: "Kom ner med köerna och se till att folk får den hjälp som de behöver!"

  • HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs kongress om kökrisen: ”Vi kräver omedelbara åtgärder”

    "Hörselvårdens väntetider på både ett och två år innebär att vi riskerar att allvarligt försämra folkhälsan och öka vårdbehovet i hela landet."
    Det säger Hörselskadades Riksförbunds kongress i ett uttalande, som antogs 25 maj.
    "Vi kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa att alla kan få hörselrehabilitering utifrån behov, i rimlig tid. Det är dags för landets regioner att prioritera hörselvården betydligt högre."