Kategori: Nyhet
Datum:

Nu finns engelsk autotextning i Google Chrome

Nyhetsvideo från CNN, med mörk textningsruta under till vänster - lätt att flytta omkring på skärmen.

Nu erbjuder Google Chrome automatisk textning av engelskspråkiga videos på webben. Ännu ett exempel på hur textningsutvecklingen just nu tar stormkliv framåt.
Det räcker med ett klick under ”Inställningar”, sedan dyker det upp text så snart någon talar engelska.

På torsdagen lanserade Google Chrome autotextning som en standardfunktion i den senaste versionen av sin webbläsare (Google Chrome 89).

Det var ett efterlängtat besked, men inte oväntat. Google Chrome är en av världens mest använda webbläsare. Och Google har legat i framkant när det gäller att utveckla tal-till-text-funktioner, som automatisk textning.

”Live caption”

Den som vill ha textning går in under ”Inställningar”, väljer ”Avancerat” i menyn, därefter ”Tillgänglighet” – och till sist ”Live caption”.

Sedan dyker textningen upp varje gång det talas engelska i en video eller ljudinspelning, på en grafitgrå platta, som kan flyttas runt på skärmen.

Kan stänga av ljudet

Textningen fungerar även om ljudet är av, vilket är en fördel om du till exempel sitter på ett tåg, ett kontor eller i någon annan miljö där du inte vill störa andra,

Om ljudkvaliteten är dålig eller uttalet otydligt kan textningen halta eller helt upphöra, men för det mesta rullar den på, med enstaka misstag här och var.

Lär sig texta bättre

Än så länge klarar Live captions bara engelska. Men det kan snart ändras.

Automatisk textning bygger på AI, vilket innebär att ”maskinen” hela tiden lär sig och blir allt bättre. Med andra ord: Ju mer textningsfunktionen används, desto bättre blir textningen.

Länkar

Chrome can now caption audio and video (Google 2020-03-18)

Google Announces Live Caption for Chrome For Real-Time Captioning (Google 2020-03-18) 

Relaterade nyheter

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.

  • Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken
    Tre män med blommor och dip0lom.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets HRF-inspiratörer finns i Sandviken

    Jonas Sahlberg, förbundsordförande, med representanter för HRF Sandviken: Conny Bergsman och Carl-Eric Larsson.