Kategori: Nyhet
Datum:

Nu börjar stora jobbet för HRFs vårdvalsgrupp i Östergötland

Östergötland är på väg att införa vårdval inom hörselvården, efter en gedigen utredning om för- och nackdelar. Att utredningsrapporten blev så seriös beror till stor del på en särskild arbetsgrupp inom HRF-distriktet i Östergötland. I samarbete med förbundets sakkunniga, och genom att träffa andra HRF-distrikt med erfarenhet av vårdval, har arbetsgruppen lyckats samla kunskap och föra fram viktiga synpunkter. Och landstinget har lyssnat. Nu vill politikerna ha med HRF-distriktet i det fortsatta arbetet med regelboken för det nya vårdvalssystemet.

– Nu börjar det stora jobbet, säger Susanna Ahlström i HRFs vårdvalsgrupp i Östergötland, i en intervju i Östgöta-Correspondenten.

Östgöta-Correspondenten (Corren)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.