Kategori: Nyhet
Datum:

Nu börjar stora jobbet för HRFs vårdvalsgrupp i Östergötland

Östergötland är på väg att införa vårdval inom hörselvården, efter en gedigen utredning om för- och nackdelar. Att utredningsrapporten blev så seriös beror till stor del på en särskild arbetsgrupp inom HRF-distriktet i Östergötland. I samarbete med förbundets sakkunniga, och genom att träffa andra HRF-distrikt med erfarenhet av vårdval, har arbetsgruppen lyckats samla kunskap och föra fram viktiga synpunkter. Och landstinget har lyssnat. Nu vill politikerna ha med HRF-distriktet i det fortsatta arbetet med regelboken för det nya vårdvalssystemet.

– Nu börjar det stora jobbet, säger Susanna Ahlström i HRFs vårdvalsgrupp i Östergötland, i en intervju i Östgöta-Correspondenten.

Östgöta-Correspondenten (Corren)

Relaterade nyheter

  • Autotextning imponerade i Almedalen
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Autotextning imponerade i Almedalen

    Klarar autotextningen i powerpoint en snabbpratande föreläsare med ord som "subsidiaritetsprövning"? Svaret är ja, konstaterade HRFs arvsfondsprojekt "Alla kan texta" under Almedalsveckan.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är tolv enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.