Kategori: Nyhet
Datum:

Miljardsatsning på bättre skolmiljö – viktigt genombrott för HRFs ljudmiljöarbete

Regeringen vill lägga en miljard kronor på bättre arbetsmiljöer i skolan, bland annat bullerdämpande åtgärder.
– Mycket glädjande! Vårt arbete för en ljudsmart skola är på väg att få ett riktigt genombrott, säger HRFs förbundsordförande, Jan-Peter Strömgren.

I rapporten ”Kakofonien” konstaterade HRF att två av tre lärare tycker att ljudmiljön i skolan var ett problem i stort sett hela tiden. De usla ljudmiljöerna i lärande miljöer var därför en central del av HRFs ljudmiljökampanj 2010-2011.

Sedan dess har HRF drivit kravet på åtgärder för en ljudsmart skola, genom kontakter med företrädare för olika partier, myndigheter, lärarorganisationer, skolledare med flera. Det har varit möten, överläggningar, konferenser, skrivelser, utspel i media och ljudmiljöföreläsningar hos riksdagens utbildningsutskott. ”Smartare ljudmiljö=smartare skola” var dessutom en av de frågor HRF drev i valrörelsen.

Bullerdämpande, tillgängliga lokaler

Och på måndagen meddelade utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) att regeringen nu vill investera en miljard i bättre arbetsmiljö i skolan – bland annat bra ljudmiljö.
– Lokalerna ska vara bullerdämpande, ha god ventilation och vara tillgängliga för elever och personal med funktionsnedsättning, berättade bostads- och stadsutvecklingsminister Mehmet Kaplan.

Från icke-fråga till central miljöfråga

Här har HRF verkligen gjort skillnad, anser Jan-Peter Strömgren:
– För några år sedan var ljudmiljön en ”icke-fråga”, men steg för steg har vi flyttat denna miljö- och tillgänglighetsfråga högre upp på agendan. Och nu är det en tydlig del av miljöpolitiken, säger han.
– Regeringens förslag är ett erkännande av ljudmiljöns betydelse, och det är ett stort och mycket glädjande steg i rätt riktning. Bra ljudmiljö är viktigt för såväl barn som vuxna i skolan – och helt avgörande för hörselskadade elever och lärare.

I budgetpropositionen för 2015 kommer regeringen att föreslå att det avsätts 100 miljoner kronor till satsningen på bättre arbetsmiljö i skolan, och beräknar att det sedan behövs 300 miljoner kronor per år för 2016-2018. Totalt omfattar satsningen 1 miljard kronor under 2015-2018.

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.