Kategori: Nyhet
Datum:

DO stämmer Malmö universitet för diskriminering

Hand med penna, papper, mobil.

Diskrimineringsombudsmannen (DO) drar Malmö universitet inför rätta, sedan en student med hörselnedsättning inte fått tillgång till teleslinga. Universitetet har därmed diskriminerat studenten genom bristande tillgänglighet, anser DO.

Den hörselskadade studenten påbörjade en utbildning vid Malmö universitet hösten 2016. Inför terminsstarten kontaktade hon universitets stödenhet för personer med funktionsnedsättning och berättade om vilken tillgänglighet hon behövde för att kunna ta del av undervisningen. Men trots att hon gjorde klart att sitt behov av teleslinga använde föreläsarna sällan mikrofon och föreläsningarna hölls återkommande i salar utan teleslinga. Studenten påtalade det till universitetet, ändå fortsatte problemen under våren 2017.

Det här innebär att Malmö universitet inte har vidtagit skäliga åtgärder för att den hörselskadade studenten skulle komma i en ”jämförbar situation” med andra studenter, anser DO, som nu stämmer universitetet. DO anser att staten, som ansvarar för universitetet, ska betala diskrimineringsersättning till studenten.

– Den här studenten har inte fått det stöd som hon har rätt till vilket har lett till att hon inte har kunnat ta del av undervisningen. Malmö universitet har enligt DO brustit i att leva upp till de krav på tillgänglighet som man ska kunna ställa på en statlig myndighet, säger Josefina Yalo, processförare på DO.

Länkar

Malmö universitet diskriminerade student med hörselnedsättning (pressmeddelande från DO 2018-11-20)

Funktionsnedsättning som diskrimineringsgrund (DO.se)

 

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.