Kategori: Nyhet
Datum:

Leslie, 103, blev äldst i världen att få CI

Äldre man med munskydd.
Leslie Hodgson, 103 år och nybliven CI-användare. Foto: South Tees Hospitals.

På sin 103-årsdag gick Leslie Hodgson in på ett sjukhus i England och bad om att få ett cochleaimplantat.
Hans önskan blev uppfylld. I mars blev Leslie den äldste i världen som fått ett CI.

Leslie Hodgson är en pensionerad arkitekt från Penrith, som varit hörselskadad i nästan hela sitt liv. Men för tio år sedan blev han helt döv. Eftersom han då även hade en grav synskada blev han mycket isolerad.

Men samma dag som Leslie fyllde 103 år klev han in på James Cook University Hospital i Middelsborough och berättade att han hade hört om cochleaimplantat. Det ville han ha! Var det möjligt?

Opererad med lokalbedövning

Läkarna i öron-, näs- och halsteamet vid James Cook-sjukhuset gjorde en rad undersökningar. Och kom de fram till att det borde gå, berättar de på sjukhusets webbsida.

I mars 2022 genomfördes operationen – under lokalbedövning, med hänsyn till Leslies höga ålder. Han blev då den äldsta personen i världen att få ett cochleaimplantat.

”Aldrig för gammal”

– Denna fantastiska man kom till oss för att få hjälp och har visat att man aldrig är för gammal för att få ett cochleaimplantat. Det kan vara livsförändrande, säger Noweed Ahmad, kirurg och ÖNH-läkare.

Hoppas på ökad delaktighet

Leslie Hodgson fick nyligen sitt implantat inkopplat, och har precis kommit igång med ljudträning. Det är fortfarande oklart vilket resultat operationen har gett, men Ruth Cole, hans audionom, är hoppfull:

– Vi hoppas att detta kommer att göra det möjligt för Leslie att kommunicera med människor omkring honom och känna sig delaktig igen.

Leslie Hodgson (t h) med Ruth Cole, audionom, och Noweed Ahmad, kirurg. Foto: South Tees Hospitals

Är CI något för dig?

Har din hörsel blivit sämre? Har du svårt att höra med dina hörapparater, trots att de är noggrant inställda? Då kan CI vara något för dig. Läs mer om cochleaimplantat (CI) och EAS på HRFs faktawebb, hörsellinjen.se.

Du kan också kontakta HRFs rådgivare på Hörsellinjen. Ring 0771-888 000 (vardagar, kl. 9-12) eller skriv till oss på horsellinjen.se/mejla

Relaterade nyheter

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.