Kategori: Nyhet
Datum:

Lätt att hörseltesta personer med utvecklingsstörning, visar ny studie

Personer med utvecklingsstörning hörseltestas sällan av hörselvården, eftersom gruppen anses vara ”svårtestad”. Men det är en fördom, visar en ny studie från Hälsouniversitetet i Linköping. De allra flesta med utvecklingsstörning kan testas med vanlig tonaudiometri.

Audionomen Eva Andersson, doktorand inom audiologi vid Hälsouniversitetet i Linköping, har presenterat en licentiatavhandling som visar att barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning generellt sett är lätta att hörseltesta med tonaudiometri.

I studien ingick 1 478 barn, unga och vuxna i åldrarna 7–91 år, med olika grad av utvecklingsstörning. Alla utom åtta kunde testas med tonaudiometri, med signaler av olika frekvens och styrka.

Relaterade nyheter

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.