Kategori: Nyhet
Datum:

Lämnar uppdraget som HRFs generalsekreterare

På torsdagen lämnade Carl von Essen uppdraget som generalsekreterare för Hörselskadades Riksförbund (HRF). Förbundsstyrelsen meddelar att detta är en följd av att han och styrelsen har olika uppfattningar om HRFs prioriteringar och hur förbundets arbete ska bedrivas. Förbundsstyrelsen har därför kommit fram till att det inte finns förutsättningar för att fortsätta samarbetet.

Carl von Essen tillträdde vid årsskiftet. När han nu lämnar tjänsten som generalsekreterare går förbundsordförande Mattias Lundekvam tills vidare in som chef för förbundskansliet.

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.