Kategori: Nyhet
Datum:

Kvinna nekades jobb på grund av sin hörselnedsättning

En hörselskadad kvinna uppger att hon nekades jobb i Älmhults kommun på grund av sin hörselskada. Nu har hon anmält kommunen för diskriminering.

En hörselskadad kvinna sökte arbete på ett flyktingboende i Älmhults kommun. Hon hade högskoleutbildning och tidigare erfarenhet av liknande arbete, och kallades därför till intervju. Men ett par veckor senare ringde den ansvarige chefen och meddelade att de inte kunde anställa kvinnan på grund av hennes hörselskada.

I sin anmälan till Diskrimineringsombudsmannen (DO) berättar kvinnan att chefen var irriterad över att hon inte berättat om sin hörselskada i ansökan eller på intervjun – det var referenspersonerna som nämnde hörselskadan. Själv tycker hon att det faktum att hon använder hörapparater inte skulle hindra henne i arbetet med att laga mat, hjälpa ungdomar med läxor och skjutsa dem.

Kände sig diskriminerad – anmälde (Smålänningen 2016-02-06)

Relaterade nyheter

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.