Kategori: Nyhet
Datum:

Klart för två vice förbundsordföranden

Bildskärm med man med skägg och glasögon.
Sune Wadenheim, ledamot i förbundsstyrelsen, var föredrog förslaget till stadgar. Foto: Peter Knutson

Nu ska HRF välja två vice ordföranden. Det blir följden av en av de stadgeändringar som kongressen beslutade om på fredagen.

På fredagen röstade HRF-kongressen igenom förbundsstyrelsens förslag till reviderade stadgar utan ändringar.

En av ändringarna innebär att kongressen kommer att välja två vice förbundsordföranden, utöver förbundsordförande, kassör och sju ledamöter.

Tidigare utsåg förbundsstyrelsen en vice förbundsordförande inom sig. Endast förbundsordförande och kassör valdes separat. Men från och med lördagen kommer HRF alltså att välja två vice förbundsordföranden.

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.