Kategori: Nyhet
Datum:

Hörselvården i Västerbotten lyckades kapa köerna

hörapparat sätts på kvinna med mörkt hår

För två år sedan hade Västerbotten över 18 månaders väntetid till hörapparatutprovning. Det var en av de längsta köerna i landet.
Men nu är läget ett helt annat. Tack vare nyrekryteringar och effektivare planering klarar hörselvården vårdgarantin på tre månader. Och både personal och patienter är lättade.

 

De senaste åren har hörselvården i Västerbotten varit hett omdebatterad. Den ena dystra rubriken efter den andra har berättat om orimligt långa köer och hörselskadade som drabbats hårt.

Orsaken var framför allt svårigheter att rekrytera audionomer. Verksamhetsansvariga sökte med ljus och lykta, men lyckades inte få tag i den personal som behövdes. De hade även problem med att köpa in utprovningar av privata aktörer – ingen nappade.

Rekryteringar och effektivisering

Men till slut lossnade det. Västerbottens nya hörselvårdschef lyckades rekrytera fyra nya audionomer och en hörseltekniker. Samtidigt såg de över schemaläggningen, effektiviserade tidsbokningarna och utvecklade samarbetet inom länet.

Det gav resultat. Köerna minskade snabbat och väntetiden är i dag kortare än tre månader, vilket innebär att Västerbotten nu klarar vårdgarantin.

Köerna blev valfråga

Ett annat län som har haft stora problem med köer inom hörselvården är Kalmar län. Precis som i Västerbotten har problemet där varit vakanta tjänster och svårigheter att rekrytera. Och i båda regionerna blev köerna en valfråga, med förslag på vårdval som en lösning på köproblemen.

I Västerbotten tycks inte vårdval bli aktuellt. Men i Kalmar län har den styrande majoriteten för avsikt att införa vårdval, något som HRF har varnat för.

– Politikerna lurar sig själva om de tror att vårdval är en bra lösning på köproblemet. I själva verket sätter det vårdkvaliteten på spel, sa HRFs förbundsordförande, Mattias Lundekvam, i höstas.

Framför allt pekar HRF på det nationella kvalitetsregistret för hörselrehabilitering, som bygger på omfattande patientenkäter. Det visar att införandet av vårdval har påverkat vårdkvaliteten och gör att hörapparatutprovningarna får signifikant sämre betyg av patienterna.

Länkar

Hörcentralen har kapat vårdkön med 15 månader (SVT Västerbotten 2019-01-30)

Vårdval kan rasera hörselvården i Kalmar län, varnar HRF (HRF.se 2018-10-17)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.