Kategori: Pressmeddelande
Datum: <time datetime="2021-10-15">15 oktober 2021</time>

Hörselskadades Dag i morgon, i hela landet

I morgon, lördag 16 oktober, är det Hörselskadades Dag. Det uppmärksammas på ett 30-tal orter runt om i landet, då Hörselskadades Riksförbund (HRF) från norr till söder efterlyser ett ”hörselsmart samhälle” för Sveriges 1,5 miljoner hörselskadade.

Det är 20 år sedan Hörselskadades Dag kom till. Då var antalet hörselskadade i Sverige ungefär en miljon. I dag beräknas omkring 1,5 miljoner svenskar ha en hörselnedsättning. Ungefär hälften är i yrkesverksam ålder.

Trots att det är så vanligt möter hörselskadade olika hinder i samhället, som skapar utanförskap. Det behövs mer textning, teleslingor (hörslingor), skrivtolkning och bättre ljudmiljö, konstaterar HRF, som ger tips om olika hörselsmarta lösningar.

Det händer imorgon, på Hörselskadades Dag 16 oktober:

Läs mer om vad som händer på olika orter i HRFs Hörselveckan-kalender. Eller ta kontakt med HRF lokalt: www.hrf.se/lokalt

Hörselveckan, 11–17 oktober
Hörselskadades Dag är en del av den pågående Hörselveckan, då HRF sprider kunskap och uppmanar allmänheten att testa hörseln, till exempel online med Hörseltestaren.
Varje dag under veckan webbsänds HRF Talks – en serie föredrag med hörseltema. Läs mer och se alla ”talks” på hrf.se/HRFtalks

För mer information och tips på lokala intervjupersoner:
Ingvild Falkenhaug, kommunikationschef, tel: 070-536 22 43, e-post: ingvild.falkenhaug@hrf.se

Relaterade nyheter

  • Borlängeföreningen prisades som ”Årets HRF-inspiratörer”
    Ett 10-tal personer jublar med händerna i vädret.
    Kategori: Pressmeddelande
    Datum: <time datetime="2023-05-14">14 maj 2023</time>

    Borlängeföreningen prisades som ”Årets HRF-inspiratörer”

    På söndagen fick Hörselskadades förening i Borlänge ta emot pris som Årets HRF-inspiratörer 2023. De belönas med 10 000 kronor, för sin förmåga att "samla, stärka och synliggöra" hörselskadade i Borlänge.

  • I dag startar ”Vad sa-loppet” – för att stärka Sveriges hörselskadade
    Grupp personer i blåa tröjor med Vad sa-loppet-logotyp springer leende mot kameran.
    Kategori: Pressmeddelande
    Datum: <time datetime="2023-05-10">10 maj 2023</time>

    I dag startar ”Vad sa-loppet” – för att stärka Sveriges hörselskadade

    I dag startar Vad sa-loppet – ett ”roligt lopp på fullt allvar”, som pågår den 10-31 maj, till förmån för Sveriges hörselskadade. Med motion, hörseltips och lite humor vill Hörselskadades Riksförbund (HRF) sätta ljuset på...

  • Lunds universitet riskerar att förvärra akut audionombrist
    Kvinna med mörkt hår och blå tröja får en hörapparat placerad bakom örat av person med vit rock.
    Kategori: Pressmeddelande
    Datum: <time datetime="2023-02-06">6 februari 2023</time>

    Lunds universitet riskerar att förvärra akut audionombrist

    Det råder skriande brist på audionomer i Sverige. Trots det kan Lunds universitet i morgon, tisdag, besluta att pausa intagningen till audionomutbildningen.
    "Det skulle förvärra audionombristen. Och det vore förödande för 1,5 miljoner hörselskadade", varnar Mattias Lundekvam, HRFs förbundsordförande.