Kategori: Nyhet
Datum:

Hörselskadade och fack påverkar för bättre skolmiljö

I Strängnäs uppmanar fackförbund och Hörselskadades förening kommunen att satsa på ljudmiljön i skolan.
– Vi vill få kommunen att söka bidrag ur ”Skolmiljarden”, för att förbättra ljudmiljön i skolan, säger Lola Nilsson, ordförande för HRF i Strängnäs.

Dålig ljudmiljö i skolan förenar fackförbund och hörselskadade i Strängnäs. Här samarbetar de lokala lärarfacken med Hörselskadades förening om ljudmiljöfrågan. Tillsammans påverkar de kommunen att söka medel till ljudmiljöåtgärder ur den så kallade ”Skolmiljarden” – en pott som regeringen har avsatt för investeringar som förbättrar skolans lärmiljö, arbetsmiljö och minskar dess energianvändning.

– Kommuner kan få bidrag på 25 procent av kostnaderna för upprustning av skollokaler. Eftersom möjligheten att söka statsbidrag ur ”Skolmiljarden” upphör i april nästa år är det ganska bråttom att komma igång, säger Lola Nilsson.

Hon berättar att HRF-föreningen har skickat en skrivelse till alla rektorer i kommunen. De har också kontaktat ledamöterna i kommunfullmäktige och nu har en motion om ljudmätningar i alla klassrum och matsalar bifallits av samtliga partier. Nu ska föreningen se till att ljudmätningarna verkligen blir av.

Problem för både elever och lärare

Forskning visar att det finns tydliga samband mellan dålig ljudmiljö och försämrade möjligheter till inlärning hos elever. När en stor del av hjärnans arbetsminne används för att försöka höra vad som sägs finns det mindre utrymme kvar för att minnas kunskapen. Hårdast drabbas elever med hörselskador, koncentrationssvårigheter eller annat modersmål än svenska. Det är också vanligt med trötthet, huvudvärk och koncentrationsproblem bland elever som vistas i lokaler med dålig akustik och mycket ljud.

För lärare är undermålig ljudmiljö ett arbetsmiljöproblem. Vissa lärare löper ökad risk för hörselskador. Lärare får röstproblem när de behöver höja rösten för att överösta sorlet i skollokaler som inte är anpassade för undervisning.


Länkar

”Information om statsbidrag för upprustning av skollokaler”, folder från Boverket (pdf)

”Uppmanar skolor att satsa på bättre ljudmiljö” (Auris nr 1/2017)

”Statligt stöd till satsning på ljudmiljö kan ge bättre studieresultat och arbetsmiljö på din skola” (Skrivelse från HRF Strängnäs till rektorer i kommunen, februari 2017)

”Bra ljudmiljö ger resultat”: Filmer med expertråd om ljudmiljö i skolan (november 2016): Föreläsningar på kunskapsdag, arrangerad av HRF och Specialpedagogiska skolmyndigheten

Relaterade nyheter

  • 30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare

    Den nya medlemsavgiften för HRF blir 360 kronor per år – 30 kronor per månad, från och med 2026. Det beslutade kongressen i Uppsala på söndagen.

  • Debattglädje om politik och strategi
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Debattglädje om politik och strategi

    Klockan 11.26 på söndagen föll klubban efter två dagars livlig debatt om HRFs Fokus & strategi 2026-2029. Dessförinnan hade kongressen antagit ett uppdaterat intressepolitiskt program, med nya mål om hörselsmart krisberedskap och nationella riktlinjer.

  • Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris

    Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2025 gick till komikern Anders Jansson, skådespelaren Ylva Lööf och konstnären Lenam Malmberg. Det var tre uppriktigt glada pristagare som uttryckte sin tacksamhet till HRF.