Kategori: Nyhet
Datum:

Hörselskadad musiklärare får ärende prövat i Kammarrätten

Musikläraren Torbjörn Andersson i Säffle fick 1991 en hörselnedsättning på vänstra örat godkänd som arbetsskada. Men när han 2009 tappade hörseln även på det högra örat gjorde Försäkringskassan motsatt bedömning och hävdade att den skadan inte kunde bero på att han varit utsatt för starka ljud. Men nu ska Torbjörn få sin sak prövad i Kammarrätten.

Värmlands Folkblad

Relaterade nyheter

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.