Kategori: Nyhet
Datum:

Hård kritik mot att hörselkåpor blir allt vanligare i skolan

Hörselkåpor i klassrummet – är det ”individanpassning av klassrumsmiljön” eller ”ett totalt haveri för svenska skolan”? Nu rasar debatten i medierna, men såväl HRF som forskare konstaterar att skolans ljudmiljö måste bli bättre, för både barnens och lärarnas skull.

”Skränskolan och hörselkåpsklasserna har tagit över Sverige”, skriver krönikören Frida Boisen upprört i Expressen. Hon kallar det ”ett totalt haveri för svenska skolan”, och får genast en våg av medhåll i sociala medier. Många föräldrar och lärare upprörs av att ljudmiljön i klassrummen tillåts vara så illa att elever tvingas bära kåpor för att kunna koncentrera sig på sitt skolarbete.

Nästan hälften av eleverna i årskurs 7-9 tycker att det är en störande hög ljudnivå under lektionstid, visar siffror från Skolverket, rapporterar TV4 Nyheterna. När de besöker en skola ser de att påfallande många elever har lyssnar på musik i klassrummet, för att stänga ute omgivningsljudet och kunna koncentrera sig.

Undervisningen i skolan har blivit mer fokuserad på att eleverna ska diskutera, och då blir ljudnivån hög vilket gör att fler elever störs. En del tycker då att hörselkåpor är bra. Kerstin Koivisto, rektor på Målsrydskolan, kallar det till exempel att ”individanpassa klassrumsmiljön”.

Men forskaren Robert Ljung, som har forskat på ljudmiljöns betydelse i skolan, konstaterar att eleverna får svårare att lära sig i dåliga ljudmiljöer. Han förordar ljudsanering av klassrummen, inte hörselkåpor.

HRF har länge drivit krav på bättre ljudmiljö i skolan och skärpta regelverk. Vi har bland annat lyft frågan hos Boverket, tillsammans med en rad andra organisationer.

HRFs rapport om ljudmiljö, ”Kakofonien” (HRF 2010), tar bland annat upp skolan.

Relaterade nyheter

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.