Kategori: Nyhet
Datum:

Forskningsstudie: 60 procent av orkestermusiker 27-66 år hade hörselnedsättning

Hörselnedsättning är mycket vanligt bland musiker, och hörselnedsättningen utvecklas i förhållande till antal år av ”musikexponering”. Det säger nyazeeländska forskare som i en studie har följt musikers hörselutveckling i upp till 20 års tid.

De fann att mer än 60 procent av alla orkestermusiker i åldern 27-66 år hade hörselnedsättning, liksom 22 procent av musiker i åldern 18-38 år and 16 procent av barnmusiker i åldern 8-12 år. Forskarna kunde konstatera att hörselnedsättningen var progredierande hos musikerna.

Hear-it.org

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • Autotextning imponerade i Almedalen
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Autotextning imponerade i Almedalen

    Klarar autotextningen i powerpoint en snabbpratande föreläsare med ord som "subsidiaritetsprövning"? Svaret är ja, konstaterade HRFs arvsfondsprojekt "Alla kan texta" under Almedalsveckan.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.