Kategori: Nyhet
Datum:

Forskare söker deltagare till projekt med hörseltest och frågor via webben

Vill du testa hörseln på webben – och bidra till utvecklingen av bättre rehabilitering? Forskare vid Linköpings universitet och Forskningsinstitutet Hörselbron söker nu deltagare till ett forskningsprojekt om upplevelser av hörselproblem.

20100912computergirlheadphones2461.img_assist_custom-320x196
Forskare vid Linköpings universitet, i samarbete med Forskningsinstitutet Hörselbron, undersöker sedan tre år tillbaka sambanden mellan hörselnedsättning, kognitiv förmåga och hur väl personer med hörselnedsättning fungerar i olika lyssningssituationer och miljöer.

– Vi vill samtidigt ta reda på hur internet kan användas för behandling av hörselproblem. Förhoppningen är att på sikt kunna utveckla effektivare och snabbare hörselrehabilitering, säger Peter Nordqvist, doktor i hörselteknik och föreståndare för HRF-ägda Forskningsinstitutet Hörselbron.

Det här är tredje året forskarna bjuder in hörselskadade att delta i detta projekt. De som registrerar sig får först genomgå ett hörseltest på webben, och sedan besvara en enkät.

Är du intresserad? Här kan du registrera dig för att delta >>


Om Forskningsinstitutet Hörselbron AB

logo_horselbron.img_assist_custom-150x107
Forskningsinstitutet Hörselbron grundades av HRF i februari 2011, och är tänkt att fungera som en bro mellan hörselforskningen och hörselskadade användares praktiska verklighet.

Hörselbron bedriver forskning, utveckling och kvalitetsutvärdering inom teknisk audiologi och hörselteknik. Institutet har bland annat tagit fram hörseltest på webben, i telefon och som app, på uppdrag av HRF, samt hanterar ett nationellt kvalitetsregister för primär hörselrehabilitering.

Relaterade nyheter

  • Årets julklapp: En hörselsmart jul!
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Årets julklapp: En hörselsmart jul!

    Unna dig själv årets julklapp: En riktigt god och hörselsmart jul. Från oss alla till er alla – här är åtta tips för en jul i delaktighet.

  • Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny sajt för synpunkter på textningskvalitet

    Fackklubben Medietextarna har nu sjösatt sajten Textning.se, där tittare bjuds in att lämna synpunkter på textningen i tv och olika strömningstjänster.

  • 2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    2,4 miljoner till ny hörselforskning från HRFs fond

    Nu får svensk hörselforskning 2,4 miljoner i julklapp från HRFs forskningsfond. Pengarna går till sju projekt om hörselvård för barn, genetiska hörselnedsättningar, benledda hörapparater och mycket annat.