Kategori: Nyhet
Datum:

För få tydliga krav på textning i public service-utredningen, anser HRF

Public service-utredningens betänkande, ”Nya villkor för public service” (SOU 2012:59), är inte tillräckligt tydlig när det gäller krav på textning och tillgänglighet för hörselskadade. Det anser HRF, som i sitt remissvar framhåller att det nu måste ställas krav på att alla program på svenska i SVT1, SVT2 och SVTs övriga programtjänster – inklusive regionala tv-program och SVT Play – ska textas. Det här är redan det uttalade målet för SVTs nuvarande sändningstillstånd 2010-2013, och det står klart att målet inte kommer att hinna uppfyllas innan avtalsperioden går ut. Ändå innehåller inte utredningens betänkande något krav på 100 procent textning.

HRF efterlyser också ett tydligt åtagande när det gäller en satsning på textning via taligenkänning, vilket är en förutsättning för bättre kvalitet på direkttextningen. Sverige ligger efter andra europeiska länder när det gäller detta.

Betänkandet har inte heller tillräckligt tydliga skrivningar när det gäller god hörbarhet. Det finns en policy kring detta, men det är dåligt ställt med efterlevnaden.

HRFs remissvar

Relaterade nyheter

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.

  • Vilken forskare får Stora Hörselpriset?
    Två män står och håller i ett diplom.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Vilken forskare får Stora Hörselpriset?

    Nu är nomineringarna igång till Stora Hörselpriset, det främsta priset inom svensk hörselforskning. Hörselforskningsfonden efterlyser förslag på forskare som har gjort ”betydande” arbete, med ”stor positiv påverkan på hörselskadades vardag”. Stora Hörselpriset är på 100...

  • ”Glapp” i regelverket för arbetshjälpmedel måste rättas till, anser ny utredning
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Glapp” i regelverket för arbetshjälpmedel måste rättas till, anser ny utredning

    I dag riskerar många hörselskadade att stå utan arbetshjälpmedel eller tvingas betala själva, på grund av ett "glapp" i regelverket.
    Det konstaterar en ny utredning från Inspektionen för socialförsäkringen (ISF), som går på HRFs linje och uppmanar regeringen att tydliggöra reglerna.