Kategori: Nyhet
Datum:

Fler audionomer kortade kön i Kalmar med ett halvår

Vägskylt Kalmar Västervik

Fler audionomer och effektiv organisation. Det är lösningen på köproblemen i södra Kalmar län, anser länets hörselvårdschefer. Vid årsskiftet fick Kalmar äntligen två nya audionomer och därmed kortades kön med ett halvår.
Även HRF anser att en satsning på bemanning och effektivt samarbete är vad som behövs. Inte vårdval.

De senaste dagarna har Radio P4 Kalmar rapporterat om att den nya landstingsledningen i Kalmar län vill införa vårdval inom hörselvården, för att korta de långa köerna i södra länsdelen. Men HRF är kritiska till planerna.

HRF har bland annat pekat på att kösituationen är olika i södra och norra delen av länet.  I Kalmar (söder) kan hörselskadade få vänta omkring ett år, medan väntetiden är hälften så lång i Västervik (norr).

Att det skiljer sig så mycket åt beror i första hand på personalbrist, rapporterar Radio P4 Kalmar.
– Vi har varit underbemannade. Vi har inte haft tillräckligt antal tjänster. Under flera år har sett den här utvecklingen och velat få fler tjänster för att möta behovet, säger Kristina Malmer, avdelningschef för hörselvård och logopedi i Kalmar.

Men vid årsskiftet fick Kalmar ytterligare två audionomtjänster – och då kortades köerna med ett halvår.

I norra länet, Västervik, Vimmerby och Oskarshamn har hörselvården satsat på effektivisering av organisationen och arbetsrutinerna.
– Vi tittade på våra olika professioner, hur vi arbetar, hur vi kan förenkla, ta bort onödiga arbetsmoment och slimma vår verksamhet till att bli resurseffektiv, säger Regina Paalberg, chefsaudionom i Västervik, till Radio P4 Kalmar.

Länkar

Stor skillnad på köerna inom hörselvården (Sveriges Radio P4 Kalmar 2018-10-18)

Fick hörapparat inom två månader: ”Jag har nog haft tur” (Sveriges Radio P4 Kalmar 2018-10-18)

Hörselskadade oroas av planerna på att införa vårdval (Sveriges Radio P4 Kalmar 2018-10-18)

Vårdval i hörselvården ifrågasatt (Östra Småland/Nyheterna 2018-10-17)

”Valet står inte mellan långa köer och vårdval” (HRF.se 2018-10-17) 

”Vårdvalet blev inte som det var tänkt här i Östergötland” (HRF.se 2018-10-17) 

Relaterade nyheter

  • Autotextning imponerade i Almedalen
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Autotextning imponerade i Almedalen

    Klarar autotextningen i powerpoint en snabbpratande föreläsare med ord som "subsidiaritetsprövning"? Svaret är ja, konstaterade HRFs arvsfondsprojekt "Alla kan texta" under Almedalsveckan.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu inför TV4 autotextning även i tv: ”Trycket blev för stort”

    Nu har TV4 tänkt om. Nyligen, efter en ihållande tittarstorm och hård kritik från HRF, började TV4 autotexta flera direktsända program i linjär tv. "Trycket blev för stort", berättar TV4s tillgänglighetsansvariga.