Kategori: Nyhet
Datum:

Elever ska få välja teckenspråk istället för moderna språk

Från och med den 1 juli 2013 får gymnasieelever välja undervisning i teckenspråk istället för moderna språk. Det har regeringen nu beslutat. Detta är en viktig framgång för HRF och andra hörsel- och dövorganisationer, som länge har arbetat för att öka möjligheterna att läsa teckenspråk i grundskolan och gymnasieskolan.

Och ytterligare framsteg är på gång. Just nu remissbehandlas en departementspromemoria som föreslår att studier i teckenspråk ska ge meritpoäng på samma sätt som studier i moderna språk. Även detta är en fråga som hörsel- och dövorganisationerna har drivit tillsammans. I ett gemensamt remissvar är organisationerna positiva till att svenskt teckenspråk får samma ställning som det skulle haft om det ingick i ämnesplanen för moderna språk, men säger också att man gärna vill se ”att staten arbetar för att svenskt teckenspråk på längre sikt ska ingå i ämnesplanen för moderna språk”.

Regeringsbeslut om teckenspråk på gymnasiet

Promemoria om meritpoäng

Relaterade nyheter

  • Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer
    Foto på kvinna i gatumiljö och texten: "Bli en hjälte i det tysta, 1000 audionomer efterlyses. Läs allt om utbildningen och yrket." Samt rund, mörkgrön platta med texten "Bli audionom, ansök senast 15 april."
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Ny kampanj efterlyser 1000 audionomer

    Det kommer behövas 1 000 nya audionomer under de närmaste tio åren.
    Därför har branschorganisationen Svensk Hörsel nu lanserat en rekryteringskampanj, i samarbete med bland andra Hörselskadades Riksförbund (HRF). Budskapet är: "Bli en hjälte i det tysta. Bli audionom!"

  • Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”
    Man med hörlurar i radiostudio.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg i P1: ”Idag är jag stolt över att ha mina hjälpmedel”

    Tycker du att du har börjat höra sämre? Märker du att det blir missuppfattningar? Kolla din hörsel och dröj inte med att skaffa hörapparater, uppmanade HRFs förbundsordförande, Jonas Sahlberg, i "Förmiddag i P1":
    – Vänta inte tio år! Du tappar tio år av ditt liv.

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande.