Kategori: Nyhet
Datum:

”Du ser inte hörselskadad ut”, sa vårdcentralen

”Du ser inte hörselskadad ut”. Det fick en gravt hörselskadad kvinna veta när hon besökte en vårdcentral i Katrineholm. Anledningen till att hon var på vårdcentralen var just att hon hörde så dåligt att hon inte kunde boka tid via telefon, så som vårdcentralen ville. Men när hon kom till vårdcentralen tog de inte hennes hörselskada på allvar och hon fick inte boka tid. Kvinnan gjorde därför en anmälan till Patientnämnden.

Katrineholms-Kuriren

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.