Kategori: Nyhet
Datum:

Därför är ljudmiljön avgörande i skolan

Ljudmiljön är alarmerande dålig i många skolor runt om i landet, och det slår hårt mot eleverna. Nu kan du se åtta, textade filmer där experter förklarar hur ljudmiljön påverkar koncentration och inlärning – och hur det kan bli bättre.

Det starka sambandet mellan ljudmiljö och lärande var temat på kunskapsdagen ”Bra ljudmiljö ger resultat”, som arrangerades av Hörselskadades Riksförbund (HRF) och Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) i november 2016. Nu kan du se åtta, korta filmer med de medverkande experternas föredrag här på webben.

Ljudmiljön på de flesta skolor ligger inte i närheten av vad som ger bra förutsättningar för lärande, och det får allvarliga konsekvenser. I dålig ljudmiljö störs vår koncentration och större delen av våra kognitiva resurser går åt till att försöka uppfatta vad som sägs. Vi får minimalt kvar till att bearbeta och minnas – till inlärning.

Störande ljudmiljöer skapar stora svårigheter för både barn och vuxna. Ungefär två av tre lärare/förskollärare anser att ljudmiljön på jobbet är ett problem varje dag/varje vecka (”Kakofonien”, HRF 2010).

Textade filmer med föredrag från kunskapsdagen ”Bra ljudmiljö ger resultat”

Relaterade nyheter

  • 30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    30 kronor i medlemsavgift – och avgiftsfritt för UHare

    Den nya medlemsavgiften för HRF blir 360 kronor per år – 30 kronor per månad, från och med 2026. Det beslutade kongressen i Uppsala på söndagen.

  • Debattglädje om politik och strategi
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Debattglädje om politik och strategi

    Klockan 11.26 på söndagen föll klubban efter två dagars livlig debatt om HRFs Fokus & strategi 2026-2029. Dessförinnan hade kongressen antagit ett uppdaterat intressepolitiskt program, med nya mål om hörselsmart krisberedskap och nationella riktlinjer.

  • Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Tre fick Jan-Peter Strömgrens kulturpris

    Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2025 gick till komikern Anders Jansson, skådespelaren Ylva Lööf och konstnären Lenam Malmberg. Det var tre uppriktigt glada pristagare som uttryckte sin tacksamhet till HRF.