Kategori: Nyhet
Datum:

Biograf anmäls för starkt ljud

Starkt ljud på biografer är en plåga tycker många, inte minst hörselskadade. Nu har biobesökare anmält en biograf som har visat nya Star Wars-filmen med ljudnivåer på 90-100 decibel.

HRF kontaktas ofta av biobesökare som upplever ljudnivåerna på bio som alldeles för höga. Särskilt hårt drabbas hörselskadade, men starkt ljud gör även att många andra, utan hörselproblem, tvingas lämna biografer.

Kan vålla stort obehag

SF Bios nya Imax-biograf i Solna har nu anmälts sedan de visat film med genomsnittlig ljudnivå på 89 och 90 decibel, med toppar på över 100 decibel i vissa scener, rapporterar Sveriges Radios Kulturnytt. Detta ligger visserligen inom ramen för Socialstyrelsens råd om ljudnivåer, som säger att genomsnittsnivån inte bör överstiga 100 decibel och toppar bör inte gå över 115 decibel, men även ljud under dessa nivåer kan vålla stort obehag, inte minst för personer med hörselnedsättning, tinnitus och ljudöverkänslighet.

Bristande tillgänglighet är diskriminering

SF Bio hävdar att de inte kan begränsa ljudnivån, eftersom Imax i Kanada sköter ljudnivåerna själva. HRF anser att dålig ljudmiljö och obehagliga ljudnivåer innebär bristande tillgänglighet och är därmed en form av diskriminering.

Höga ljudnivåer på nya Imax-biografen i Solna (Sveriges Radio Kulturnytt, 2016-02-02)

Relaterade nyheter

  • Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj
    Händer sätter på en hörapparat på ett öra. Text: Bli en hjälte i det tysta.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Betydligt fler vill bli audionom efter kampanj

    Nu är det fler som vill bli audionom. Antalet ansökningar till audionomprogrammet har ökat väsentligt på samtliga lärosäten, efter vårens kampanj från Svensk Hörsel, i samarbete med bland annat HRF.

  • Texten ska nå fram, efter grundlagsändring
    Del av riksdagshuset, med en svensk flagga och en EU-flagga framför.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Texten ska nå fram, efter grundlagsändring

    På onsdagen sa riksdagen ja till en grundlagsändring som gör det möjligt att ställa krav på alla nätinnehavare att vidaresända undertextning till tittaren. Ett historiskt steg framåt, som HRF har föreslagit sedan länge.

  • ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”
    Översikt över fullsatt sal med powerpointbild där det står "Funktionsrättsriksdagen".
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Riksdagen begår lagtrots när de inte textar”

    Sveriges riksdag textar inte sina videor, trots att både EU-direktiv och svensk lag kräver det sedan nästan sex år tillbaka.
    – Riksdagen begår lagtrots, konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i samband med Funktionsrättsriksdagen.