Kategori: Nyhet
Datum:

Biograf anmäls för starkt ljud

Starkt ljud på biografer är en plåga tycker många, inte minst hörselskadade. Nu har biobesökare anmält en biograf som har visat nya Star Wars-filmen med ljudnivåer på 90-100 decibel.

HRF kontaktas ofta av biobesökare som upplever ljudnivåerna på bio som alldeles för höga. Särskilt hårt drabbas hörselskadade, men starkt ljud gör även att många andra, utan hörselproblem, tvingas lämna biografer.

Kan vålla stort obehag

SF Bios nya Imax-biograf i Solna har nu anmälts sedan de visat film med genomsnittlig ljudnivå på 89 och 90 decibel, med toppar på över 100 decibel i vissa scener, rapporterar Sveriges Radios Kulturnytt. Detta ligger visserligen inom ramen för Socialstyrelsens råd om ljudnivåer, som säger att genomsnittsnivån inte bör överstiga 100 decibel och toppar bör inte gå över 115 decibel, men även ljud under dessa nivåer kan vålla stort obehag, inte minst för personer med hörselnedsättning, tinnitus och ljudöverkänslighet.

Bristande tillgänglighet är diskriminering

SF Bio hävdar att de inte kan begränsa ljudnivån, eftersom Imax i Kanada sköter ljudnivåerna själva. HRF anser att dålig ljudmiljö och obehagliga ljudnivåer innebär bristande tillgänglighet och är därmed en form av diskriminering.

Höga ljudnivåer på nya Imax-biografen i Solna (Sveriges Radio Kulturnytt, 2016-02-02)

Relaterade nyheter

  • Idag inleds Hörselveckan i hela landet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Idag inleds Hörselveckan i hela landet

    Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet. 

  • HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    HRFs krav på SVT och UR: 100 procent textat, av god kvalitet

    Allt som SVT och UR sänder eller erbjuder på play ska vara textat, med god kvalitet. Det är ett grundläggande krav från HRF inför regeringens beslut om tillgänglighet i public service.
    Det konstaterade HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg när han nyligen träffade SVTs vd, Anne Lagercrantz.

  • Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk
    Liten flicka tecknar med pedagog.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu ska elever med hörselnedsättning få lära sig teckenspråk

    Specialpedagogiska Skolmyndigheten (SPSM) får i regeringens höstbudget uppdrag att erbjuda teckenspråksundervisning till elever med hörselnedsättning.