Kategori: Nyhet
Datum:

Klart för varningsmeddelanden som sms

Varningsmeddelande som sms

I dag, onsdag, beslutade riksdagen att alla som befinner sig i ett krisområde ska få VMA-larm, ”Viktigt Meddelande till Allmänheten”, som sms direkt till sin mobil.
– Ett hörselsmart beslut som ökar hörselskadades trygghet! säger Mattias Lundekvam, förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund (HRF).

Viktigt meddelande till allmänheten (VMA) går ut vid olyckor eller andra allvarliga händelser för att varna för faror och informera om störningar i samhällsviktiga funktioner. Många hörselskadade har missat VMA, eftersom systemet främst varit baserat på ljud. Detta har inneburit en allvarlig säkerhetsrisk.
För två år sedan vann HRF en delseger, när det blev möjligt för allmänheten att få VMA som sms till mobiler som är registrerade på en adress i ett drabbat område. Men det är först nu som riksdagen har beslutat att alla som befinner sig i ett krisområde ska få varningsmeddelanden som sms direkt till sin mobil.
– Jag gläds mycket åt den här framgången! Vi i HRF har jobbat länge för det här ska bli verklighet, säger Mattias Lundekvam.

Så här fungerar det

Från med 1 juli i år skickas VMA- sms automatiskt om du befinner dig i ett krisområde. Du behöver inte anmäla dig till någon tjänst. VMA går inte bara ut som sms, utan även till fasta telefoner, radio/tv samt ljudlarm (”Hesa Fredrik”).


Nu ska alla kunna få sms med VMA-larm (HRF.se 2016-12-08)

Relaterade nyheter

  • Bli en slingkollare
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Bli en slingkollare

    Webbinarium 24 mars. Alltför få lokaler har teleslinga. Alltför få lokalägare har koll på att teleslingan fungerar som den ska. Slingkollen är ett bra sätt för föreningar att engagera både nya och aktiva medlemmar - och samtidigt göra viktig skillnad för alla hörapparatanvändare.  Det handlar om att göra en enkel koll i olika publika lokaler och samtidigt uppmärksamma lokalägare på vikten av att ha en väl fungerande teleslinga eller motsvarande. 

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.