Kategori: Nyhet
Datum:

Bernt-Eric vill och vågar trotsa Menières sjukdom

När Bernt-Eric Spelbacken i Dalarna drabbades av Menières sjukdom med nedsatt hörsel och kraftiga yrselattacker, fick han så dåligt självförtroende att han isolerade sig hemma i nästan tre år. Men i dag är Bernt-Eric en eldsjäl inom HRF, som reser runt i Sverige och informerar och leder studiecirklar om Menières sjukdom.

– Tre ord har drivit mig framåt och de är våga, vilja, vinn. Den som vågar och vill har allt att vinna, inte minst i självkänsla och trygghet i vardagen.

Relaterade nyheter

  • Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen
    Händer som håller i mobil och hörapparat.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Mer jämlik tillgång till hjälpmedel föreslås av Socialstyrelsen

    Ojämlikheten och de stora skillnaderna inom hjälpmedelsområdet ska minska. Det anser Socialstyrelsen, som har tagit fasta på HRFs synpunkter i sitt nya förslag till nationell strategi för rehabilitering och habilitering.

  • Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Så hittar du vägen till ett hörselsmartare liv i sommar

    Blir du ofta trött av vardagens ljud och kommunikationskrav?
    Här är 15 enkla tips på hur du kan hitta vägar till ett hörselsmartare liv, mitt i sommarlugnet.

  • ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Krisens första offer får inte bli tillgängligheten”

    I både krig och fred måste personer med hörselnedsättning kunna ta del av samhällsviktig information, inte minst i public service. Krisens första offer får inte bli tillgängligheten, skriver HRF i sitt remissvar på utredningen om distribution av radio och tv.