Kategori: Nyhet
Datum:

Aspirin kan hejda tumör på hörselnerven i växten, enligt ny studie

Vanlig aspirin kan hejda utvecklingen av vestibulärt schwannom (acusticusneurinom), visar en ny forskningsstudie. Vestibulärt schwannom är en godartad tumör på hörsel- och balansnerven som kan leda till enkelsidiga hörsel- och balansproblem.

Dr. Konstantina Stankovic, Harvard, USA
Dr. Konstantina Stankovic, Harvard, USA

Forskare vid Harvard i USA har kommit fram till att värkmedicinen aspirin har en positiv effekt på tumören vestibulärt schwannom (tidigare kallat acusticusneurinom).

Vid en genomgång av 600 fall upptäckte forskarna att tumörens växt hejdades hos en stor andel av de patienter sedan de tagit värktabletten aspirin. Skillnaden jämfört med övriga patienter var signifikant, enligt en artikel som publiceras i februarinumret av den medicinska tidskriften Otology & Neurotology.

– Vi hoppas att detta ska leda till bättre behandlingsmöjligheter. I dag behandlas vestibulärt schwannom oftast genom operation eller strålning, och sådan behandling kan medföra allvarliga komplikationer, säger Dr. Konstantina Stankovic vid Massachusetts Eye and Ear, Harvard Medical School, Massachusetts, USA.

Vestibulärt schwannom är en godartad tumör på hörsel- och balansnerven, som ger symptom som enkelsidig hörselnedsättning och tinnitus, samt balansproblem.

Relaterade nyheter

  • Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu stoppar Region Stockholm försäljning av hörapparater i hörselvården

    Idag är det vanligt att personer som söker hörselvård i Stockholm styrs mot att betala 30 000 för hörapparater. Men nu skärper Region Stockholm reglerna. Offentlig hörselvård ska inte längre få blandas med försäljning av hörapparater.

  • Stora problem med buller i förskolan
    Barngrupp och förskollärare på förskola.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Stora problem med buller i förskolan

    Var fjärde anställd i förskolan upplever att det är så hög ljudnivå där de jobbar att de inte kan prata i normal samtalston under 75 procent av arbetstiden. Det rapporterar Ekot i dag, på Världshörseldagen 3 mars.

  • ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    ”Se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning”

    Antalet personer som får cochleaimplantat i landets regioner har inte samband med hur många som har grav hörselnedsättning. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.
    – Nu måste alla regioner ta sitt ansvar och se till att betydligt fler erbjuds CI-utredning, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg i dag, på Internationella CI-dagen, den 25 februari.