Kategori: Nyhet
Datum:

Klart för 200 timmar textat från OS i Rio

Ska du se OS i Rio i sommar? Efter påstötningar från HRF är det nu klart att Viasat Sport kommer att texta tolv timmar per dygn, bland annat studiomagasinen.
– Det känns självklart att hörselskadade tittare ska kunna ta del av våra sändningar på bästa möjliga sätt, säger Viasats sportchef, Per Nunstedt.

os
Ola Wenström och Carolina Klüft är programledare i TV3s studiomagasin under OS i Rio.

För fyra år sedan riktade HRF hård kritik mot SVT för att de inte textade någonting alls av OS-sändningarna från London. När sedan Viasat köpte sändningsrättigheterna hade HRF en bra dialog med dem, vilket ledde till att Viasat sedan textade en stor del av sändningarna från vinter-OS i Sotji.

Det gav mersmak. Nu står det klart att Viasat kommer att texta cirka tolv timmar per dygn av sändningarna från sommar-OS i Rio de Janeiro, den 5-21 augusti.

– Det känns väldigt bra att vi kan erbjuda en så pass omfattande textning av våra OS-sändningar på TV3, säger Viasats sportchef Per Nunstedt, som utlovar den största bevakningen av ett OS någonsin i Sverige, med uppemot 2 000 sändningstimmar i olika kanaler.

Det är långtifrån allt som kommer att textas. Totalt handlar det om ungefär en tiondel av samtliga sändningstimmar i olika kanaler. Men de mest populära tävlingarna kommer att prioriteras, liksom studiomagasinen med programledarna Ola Wenström, Carolina Klüft och Niklas Jihde.

– Vi känner oss trygga i att det bästa från spelen kommer att textas, säger Per Nunstedt.

Relaterade nyheter

  • Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Hörapparaten hjälpte Lotta leva ett bättre liv med sin tinnitus

    Att skaffa hörapparat blev en vändpunkt i Lotta Karlssons liv.
    Tinnitusljudet minskade från outhärdligt till något hon kunde leva med, berättar hon i Dagens Nyheter.
    – Jag vill verkligen rekommendera alla som drabbas av detta att söka hjälp, säger hon.

  • Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Jonas Sahlberg föreslås bli ny förbundsordförande för HRF

    Jonas Sahlberg, 61, föreslås bli ny förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund vid kongressen i maj. Det meddelade valberedningen på fredagen.
    Av de elva personer som föreslås till förbundsstyrelsen är sju nya.

  • Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025
    Fem personer i turkosblå tröjor joggar intill en vit vägg.
    Kategori: Nyhet
    Datum:

    Nu öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025

    I dag, den 3 mars, är det Världshörseldagen, World Hearing Day. Då öppnar anmälan till Vad sa-loppet 2025 – ett roligt lopp på fullt allvar, till förmån för Sveriges hörselskadade.