Kategori: Aktuellt
Datum:

Stort intresse för att bli medlem och engagera sig, visar undersökning

Så gott som alla hörselskadade känner till Hörselskadades Riksförbund – och de flesta är mycket positiva till HRF. Det visar en ny Novus-undersökning bland cirka 1 900 medlemmar och 1 100 hörselskadade som inte är medlemmar.

Motsvarande 55 000 personer kan tänka sig att bli medlemmar, utöver dagens 24 000 medlemmar. Men sju av tio uppger att de inte har fått eller sett något medlemserbjudande.

Detta tyder på att HRF kan få ett positivt medlemslyft om vi lyckas öka kännedomen om vad vi vill/gör – och om vi blir lite bättre på att ställa frågan: ”Vill du bli medlem?”.

Novus-undersökningen visar också att åtta av tio som kan tänka sig att bli medlemmar vill ha information från HRF lokalt, det vill säga bli föreningsmedlemmar. Fyra av tio vill engagera sig aktivt i påverkansarbete.

Rapport om medlemsundersökningen (pdf).

Relaterade nyheter

  • Sök engagemangsbidrag!
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Sök engagemangsbidrag!

    Har föreningen satsningar på gång som bidrar till att öka och utveckla medlemsengagemanget? Vill ni engagera flera i föreningens verksamhet och vill testa något nytt tillvägagångssätt?

  • Agneta Österman har lämnat förbundsstyrelsen
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Agneta Österman har lämnat förbundsstyrelsen

    Agneta Österman har valt att lämna förbundsstyrelsen i förtid av personliga skäl. Detta innebär att förbundsstyrelsen nu består av totalt 8 personer.

  • Hörselvårdsseminarium 2024
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Hörselvårdsseminarium 2024

    Bli bättre på att påverka hörselvården – anmäl ert distrikt till Hörselvårdsseminariet!