Kategori: Aktuellt
Datum:

Nu börjar vi planera inför Hörselveckan 2017

Nu är det dags att kicka igång planeringen inför Hörselveckan och Hörselskadades dag 2017! Med en favorit i repris – ”Ett hörselsmart samhälle nu!” – satsar HRF på att värva nya medlemmar, få fler att testa sin hörsel och att skapa opinion kring våra frågor.

I dagarna har alla postmottagare i HRFs föreningar och distrikt fått ett brev med information, tips och inspiration inför Hörselveckan 2017, som infaller den 16-22 oktober.

Mer information kommer under sommaren, men det är en bra idé att börja planeringen inför Hörselveckan redan nu. All information om Hörselveckan kommer att finnas här på Hörnet – gå gärna in och läs under sommaren för att hålla er uppdaterade.

Relaterade nyheter

  • Sök engagemangsbidrag!
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Sök engagemangsbidrag!

    Har föreningen satsningar på gång som bidrar till att öka och utveckla medlemsengagemanget? Vill ni engagera flera i föreningens verksamhet och vill testa något nytt tillvägagångssätt?

  • Agneta Österman har lämnat förbundsstyrelsen
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Agneta Österman har lämnat förbundsstyrelsen

    Agneta Österman har valt att lämna förbundsstyrelsen i förtid av personliga skäl. Detta innebär att förbundsstyrelsen nu består av totalt 8 personer.

  • Hörselvårdsseminarium 2024
    Kategori: Aktuellt
    Datum:

    Hörselvårdsseminarium 2024

    Bli bättre på att påverka hörselvården – anmäl ert distrikt till Hörselvårdsseminariet!