Över 300 slingkollar 2018 – klår vi det 2019?

Under 2018 rapporterades hela 300 slingkollar till förbundet. Bra jobbat! Dessutom är betydligt fler lokaler än så är slingkollade av HRF-föreningar runt om i Sverige. Nu förenklar vi processen för att öka antalet slingkollar 2019!
Över 300 slingkollar har rapporterats till förbundet, men föreningar har slingkollat betydligt fler lokaler runt om i Sverige än vad som rapporterats in till förbundet. Därför uppmanar vi er som har varit ute och kollat att i första hand lägga in resultaten i listningen på webben, så att andra kan få glädje av informationen!
Nu förenklas rapporteringen!
Det har varit lite krångligt att rapportera slingkollar, har en del tyckt. Vi har lyssnat på er och förenklar nu rapporteringen!
Alternativ 1: Lägg i första hand upp slingkollsresultaten på er webb. Det kan er lokala webbredaktör göra. Här på Hörnet finns information och en instruktionsfilm hur man publicerar och listar slingkollar på föreningens webb. Vid frågor, tveka inte att kontakta webmaster@hrf.se. Om ni vill se hur en listning på lokalwebben kan se ut, ta gärna en titt på till exempel HRF Flens och HRF Örebros webbar.
Alternativ 2: Om er förening inte har en lokal webbsida på hrf.se kan ni rapportera slingkollar på www.hrf.se/rapportera-slingkoll. Under februari 2019 har formuläret har kortats ner och innehåller nu färre frågor.
OBS: De uppgifter som rapporterats in via www.hrf.se/rapportera-slingkoll hamnar inte automatiskt i listningen på webben. För att era kollar ska synas på webben behöver er lokala webbredaktör lägga in uppgifterna på er webbsida.
Föreningar behöver bara göra ett av alternativen ovan och www.hrf.se/rapportera-slingkoll är främst till för föreningar som inte har en egen webb på hrf.se.





