PRO:s måndagsträff med besök av HRF

Den 3 november hade PRO Hovslätt besök av representanter från HRF, Lars-Erik Tärnåsen och Claes Åkerblad samt skrivtolken Filip.
1,8 M människor i Sverige har någon form av hörselnedsättning och Lasse och Claes berättade om vad HRF kan hjälpa till med i form av tekniskt stöd, inställning av hörapparater och nedladdning av appar till telefonen.
Ett hörselsmart samhälle är ett samhälle som strävar efter ett hållbart, hörselsmart arbetsliv, har en hörselvård att lita på och är demokratiskt, textat och hörbart, t.ex. TV. Även AI är bra. Medlemsvård och samtalsgrupper har man och en tidning, Auris.

Med sitt smarta tangentbord kunde skrivtolken Filip skriva lika fort som Lasse och Claes talade och det han skrev kunde den med hörselnedsättning läsa på en skärm.

Hörselveckan genomförs på hösten. I år var man där tre dagar på Stadsbiblioteket. Till våren den 3 mars inträffar Internationella Hörseldagen också på Stadsbiblioteket. Då kan man få information och göra hörseltest.
Vi avslutade med gemensamt fika och samtal runt borden.
Har du frågor om hörsel? Vänd dig till Hörsellinjen, en informationstjänst som drivs av Hörselskadades Riksförbund (HRF). Du kan ringa 0771-888 000, alla vardagar kl. 9-15, eller ställa dina frågor på webben: Hörsellinjen – Hörselskadades Riksförbund Där kan du också söka information om det mesta som rör hörsel.
Artikel från PRO – Måndagsträff med besök av Hörselfrämjandet, HRF | PRO
Texten har uppdaterats




