Datum:

HRF medverkade på Råslättsdagen

Lördagen 7 september har tre tjejer i HRF Jönköping haft ett informationsbord utanför kyrkan i Råslätt.

Mycket folk passerade och vi fick intressanta diskussioner om hörsel med ca 20 personer.

En del broschyrer gick åt och 6-7 anmälningsblanketter för medlemskap. Nu håller vi tummarna att de fylls i också så att vi får ett gäng nya medlemmar.

Ansvariga för hörsel-informationen var Kerstin Karlsson (ordförande i HRF Jönköping) Helen Olausson (Tinnitus ”kunnig”) och Eva Sundin (Aktiv medlem i Föreningen).

Bli medlem

Som medlem i HRF håller du dig ajour om de senaste hörselfrågorna, du stödjer arbetet för bättre villkor för alla hörselskadade, du får råd och stöd, och ges möjlighet att träffa andra hörselskadade. Ta steget och bli medlem i HRF – de goda skälen är många! 

Relaterade nyheter

  • Internationella Hörseldagen
    Datum:

    Internationella Hörseldagen

    Information och hörseltest på Ryhov 3 mars Tisdagen den 3 mars är det Internationella Hörseldagen – och det vill vi i HRF Jönköping uppmärksamma!

  • Ny samtalsgrupp startar 10 mars
    Datum:

    Ny samtalsgrupp startar 10 mars

    Alla som upplever sin nuvarande livssituation som hörselskadad som utmanande är välkomna. Startar tisdag 10 mars.