Datum:

Förnyelse i styrelsen

Så har vi inlett ett nytt år i Hörselskadades Förening i Jönköping. Den 22 mars var det årsmöte och vi var 16 medlemmar, 2 skrivtolkar och 2 teckenspråkstolkar med på mötet.

Då omvaldes Kerstin Karlsson som ordförande, Carsten Berglund blev kassör, Christina Rosdahl ny ledamot, Hannes Bergström ny ledamot och Sven-Ove Rylner omvaldes som ledamot.

Efter sedvanliga förhandlingar åt vi smarrig smörgåstårta och hade fin samvaro även om vi var besvikna över att ”Jönköpings Frank Sinatra” Donald Stendahl var förkyld och kurerade sig istället för att bjuda på vacker sång.

Helen Olausson, Marianne Andréasson och Anita Carlesson avtackades vid årsmötet.

Ordförande Kerstin Karlsson leder mötet.

Relaterade nyheter

  • Öppet hus: Hörseltest och teknikstöd
    Datum:

    Öppet hus: Hörseltest och teknikstöd

    Välkommen till en eftermiddag där du kan testa din hörsel och få personlig hjälp med din hörapparat. Våra teknikstödjare finns på plats för att svara på frågor och ge praktiskt stöd.

  • Webbinarium: Om Menières sjukdom
    Datum:

    Webbinarium: Om Menières sjukdom

    Om Menières sjukdom och nya diagnostik- och behandlingsmetoder.
    Digital föreläsning den 31 mars 2026 kl. 17–18.30