Datum: <time datetime="2024-03-26">26 mars 2024</time>

Öppet hus med påskfirande och yoga

I dag har vi tjuvstartat påskfirandet på Öppet hus med påskkäringar och äggmålning. 🐣

Vi fick också lyssna till Kasia som håller en kurs i ”hörbar och snäll yoga” hos oss som startar 11 april. Hon berättade och visade rörelser. Det är snälla och bekväma övningar som lätt går att anpassa så det passar alla, med fokus på självmedkänsla och konsten att vara snäll mot sig själv. Vi har några platser kvar så anmäl dig om du är intresserad. Kostnadsfritt för våra medlemmar!
Läs mer här: https://hrf.se/stockholm/kalender/horbar-och-snall-yoga/

Stort tack till alla som kom och umgicks och pysslade tillsammans – och delade berättelser och viktiga erfarenheter med varandra!

Vi har också tackat Eva Svanström från Hörselskadades distrikt i Stockholms län, som hjälpt föreningen under en övergångsperiod när man varit utan kommunikatör/koordinator. Tack snälla Eva!

Tråkigt nog fick vi inga skrivtolkar till vårt Öppet hus idag. Tolkar var bokade men vi fick sent avslag på grund av tolkbrist. Vi beklagar detta. Vi lovar att undersöka saken vidare och göra allt vi kan för att få skrivtolkar på plats till våra aktiviteter.

Relaterade nyheter

 • Välkommen Jonathan!
  Datum: <time datetime="2024-04-11">11 april 2024</time>

  Välkommen Jonathan!

  På årsmötet den 27 mars 2024 valdes en ny ledamot in i styrelsen. Vår sprillans nya styrelseledamot Jonathan Lefvendahl presenterar sig här med en hälsning till alla medlemmar: Hejsan! Mitt namn är Jonathan, sedan slutet...

 • Yoga – finns platser kvar!
  Datum: <time datetime="2024-04-08">8 april 2024</time>

  Yoga – finns platser kvar!

  Hörbar och snäll yoga – det finns fortfarande några platser kvar!Med start nu på torsdag 11 april! Sedan fortsätter kursen 25 april samt 2 maj.Tid: 18.00-19.30.Gratis för våra medlemmar! Kasia Lindahl kommer tillbaka till oss...

 • Öppet hus med ”Stockholmare United – att höras och höra till”
  Datum: <time datetime="2024-04-04">4 april 2024</time>

  Öppet hus med ”Stockholmare United – att höras och höra till”

  Varje tisdag 13.00-15.00 håller vi öppet hus i lokalen på Malmgårdsvägen 63 A. Den 9 april får vi lyssna till Josefin Säfström, som är projektledare för ”Stockholmare United – att höras och höra till”. Hörselskadades...