Plats: Tranås

Föreläsning Bo Håkansson

Foto av Johan Wingborg
Datum:
Datum:
Tid:
Från: kl. - Till: kl.

Möt Chalmersforskaren som förändrar livet för hörselskadade!
En spännande föreläsning ni inte får missa!

Bo Håkansson kommer till oss och berättar hur han växte upp på en bondgård i Vetlanda för att sedan bli professor i signalbehandling och medicinsk teknik på Chalmers i Göteborg.

Vi får uppleva hans spännande resa som forskare och hur det känns att hjälpa människor att få hörseln tillbaka.

Tack vare hans revolutionerande forskning om att leda ljud genom ben har hundratusentals människor världen över fått ett nytt hörande – och ett nytt liv.

På HRF:s kongress 2025 belönades Bo med stora hörselpriset på 100 000 det delas ut av Hörselforskningsfonden.

Han står också bakom andra spännande uppfinningar som vi får höra om under kvällen sedan har han också en anknytning till Tranås.

Välkomna till en spännande kväll!

Anmälan senast 2 april till Annica eller Inger.

Annat på gång

  • Teknikstödjare – Uppföljning
    Plats: Jönköping
    Datum:

    Teknikstödjare – Uppföljning

    Är du teknikintresserad och gillar att lära andra?
    Utbildningens mål är att ge god kunskap för att hjälpa andra med trådlösa kopplingar mellan hörapparater och mobiltelefoner, mobilappar, allmänna hörapparatfunktioner samt skötselråd.

  • Caféhäng
    Plats: Tranås
    Datum:

    Caféhäng

    Under våren kommer vi att ha några träffar hos Espresso House för att prata hörsel och umgås.

  • Caféhäng
    Plats: Tranås
    Datum:

    Caféhäng

    Under våren kommer vi att ha några träffar hos Espresso House för att prata hörsel och umgås.