Plats: Stockholm

Vad sa-loppet i Stockholm

Datum:
Datum:
Tid:
Från: kl. - Till: kl.

Häng med oss och delta i Vad sa-loppet Stockholm, som föreningen arrangerar i Tantolunden den 27 maj! Gå, spring, rulla – alla sätt att ta sig fram är bra!

Vad sa-loppet 2024: Så att Sverige hörs bättre!
Rör dig framåt och förändra livet för landets 1,5 miljoner hörselskadade. Genom att delta är du med och bidrar till ett mer tillgängligt samhälle.

Hörselskadades förening i Stockholm arrangerar Vad sa-loppet för att vi vill att alla i Stockholm ska ha möjlighet att delta i samhället på lika villkor.

Det blir hörselsmart med skrivtolk och tillgängligt för barnvagnar och rullstolsburna.

Vi bjuder på fika och alla får fina HRF-påsar med lite smått och gott!

NÄR:
Måndag 27 maj 2024 kl. 12.00-15.00 (drop-in så kom när det passar dig, improvisationspromenaden är kl. 14.00)

VAR:
Tantolunden, Södermalm, Stockholm
Delen som ligger nära Hornstull

Tunnelbaneuppgång:
Hornsgatan – Hornsbruksgatan

HUR:
Det blir en kort promenad, med tipspromenad för de som vill, och en lite längre runda för de som vill gå lite längre eller jogga en sväng.

SPRÅKPROMENADEN:
Projektet “Stockholmare United – att höras och höra till” kommer att närvara under Vad sa-loppet. Så om du är nyfiken på projektet är du välkommen att komma förbi och ställa frågor eller delta i en ”Språkpromenad”!

Språkpromenaden går till så att den som vill öva på att tala svenska kan gå en tipspromenad med en etablerad svensk och samtala kring exempelvis hörselfrågor. Vi bjuder in dig som vill öva på svenska, men också dig som vill bidra med din kunskap i språket. Kom gärna fram till en av oss som har en Vad sa-loppet-T-shirt och meddela om du vill delta i Språkpromenaden.

IMPROVISATIONSPROMENADEN:
Häng med när Teater Hipp Hipp arrangerar en spännande improvisationspromenad kl 14.00!

Teater Hipp-Happ bildades 2010 av Hörselskadades förening i Stockholm och Sensus Stockholm-Gotland med stöd från Allmänna arvsfonden, för att berätta hur det är att leva med en hörselskada – en ”osynlig” funktionsnedsättning – och hur omvärlden bemöter oss. Namnet Teater Hipp-Happ kommer från att hörapparater kallas ”happar” bland oss som använder dem.

VIRTUELLT:
Har du inte möjlighet att delta vid det här tillfället är det fritt fram att delta på en plats och tidpunkt som passar dig (anmäl dig som vanligt, se nedan).

Kostnad frivillig, men minst 10 kr. Din anmälningsavgift är en gåva till HRF:s arbete för ökad tillgänglighet för personer med hörselskada.

Du får gärna stötta oss med ett bidrag, även om du inte har möjlighet att delta i loppet.

FACEBOOK:
Gå gärna med i vårt Facebook-event!
Dela och bjud in, så blir vi fler som lyfter viktiga frågor om tillgänglighet och hörsel!

Hoppas vi ses där!

Annat på gång

  • Bridge-klubben
    Plats: Stockholm
    Datum:

    Bridge-klubben

    Vi spelar bridge varje helgfri tisdag kl 10.00-12.00. Det finns både nybörjare och erfarna spelare bland deltagarna. Vi hälsar både gamla och nya medlemmar välkomna! Kontakt:Abdul Khakeebridgeklubben@hrfstockholm.se

  • Öppet hus med HYViS
    Plats: Stockholm
    Datum:

    Öppet hus med HYViS

    Varje tisdag 13.00-15.00 håller vi öppet hus. Den här gången gästas vi av HYViS, Förening för hör­sel­ska­da­de i yrkesverksam ålder i Stockholms län. Läs mer om HYViS. Vi bjuder på fika och trevligt sällskap som...

  • Mahjong
    Plats: Stockholm
    Datum:

    Mahjong

    Vi träffas varje helgfri onsdag 11.00-14.00 och spelar Mahjong tillsammans. Vi hälsar både gamla och nya medlemmar. Välkomna! Kontakt:Maj-Liz Janzon070-334 66 31mahjong@hrfstockholm.se