Plats: Stockholm

Föreläsning: Jag hör så gott jag kan

Datum:
Datum:
Tid:
Tid: kl.

Unik föreläsning om att leva med hörselskada.

Gael Hannan
i Palmesalen, ABF Stockholm, Sveavägen 41
torsdagen den 4 oktober
kl 18-20
Teleslinga finns och föreläsningen skrivtolkas på svenska.
Inträde: 80 kronor

Gael Hannan är en uppskattad och prisbelönt föreläsare i sitt hemland Kanada.
– Det är inte särskilt roligt att ha en hörselnedsättning men med lite humor blir det lättare att leva med den, säger hon.
Gael blandar roliga anekdoter från sitt eget liv med smarta överlevnads- och kommunikationstips för hörselskadade och anhöriga. Hon är fantastisk på att beskriva hur det är att ha en hörselskada och hennes föreläsningar riktar sig lika mycket till anhöriga som till hörselskadade.
– Föreläsningen är en kombination av humor och allvar. Den handlar om att växa upp med en hörselskada, att uppleva kärlek, ha barn och arbeta med hörselskada, om att hålla på med hörapparater. Ja, alltihop, om själva livet.
Gael har också gett ut flera böcker. Den senaste heter The way I hear it och finns på engelska på Ad Libris och man kommer också att kunna köpa signerade exemplar av boken efter föreläsningen.
Föreläsningen är ett samarbete mellan HRF Stockholm och ABF Stockholm.
Ingen förhandsanmälan men tänk på att det är begränsat antal platser så var ute i god tid.

 

 

Annat på gång

  • TSS-klubben 
    Plats: Stockholm
    Datum:

    TSS-klubben 

    Vi fortsätter att träffas och träna TSS (tecken som stöd) varje torsdag kl. 11.00–13.00 i föreningslokalen. Välkommen till oss i TSS-klubben! Kontaktperson: Lars Svensson 070-255 63 50 tssklubben@hrfstockholm.se 

  • TSS-kurs (tecken som stöd) 
    Plats: Stockholm
    Datum:

    TSS-kurs (tecken som stöd) 

    Ny fortsättningskurs i TSS (tecken som stöd) med vår erfarna TSS-lärare Anne-Marie Persson. Det är bra om du har vissa förkunskaper för att hänga med i gruppen.

  • Samtalsgrupp ”Bli vän med din hörapparat”
    Plats: Stockholm
    Datum:

    Samtalsgrupp ”Bli vän med din hörapparat”

    I höst genomför vi en samtalsgrupp i konceptet ”Bli vän med dina hörapparater”. Det är fem träffar under hösten. Gruppen leds av medlemmarna Ewa Ericsson och Pirkko Jonsson. På samtalsträffarna ”Bli vän med dina hörapparater”...