Föreläsning – Mellan två världar

Följ med på digital föreläsning om hur det som hörselskadad kan vara att befinna sig mellan två världar – den hörande världen och den teckenspråkiga världen.
Föreläsningen handlar om processen och resultatet av Arvsfondsprojektet Mellan två världar som lyfter unga hörselskadades situation. Upplevelsen av att leva mellan två världar, den hörande och den teckenspråkiga. I projektet som drivits av Riksförbundet DHB har man tagit fram en rad material om hur det påverkar deras liv, med berättelser från målgruppen. Dels för att stärka dem, bryta utanförskap och isolering, och dels för att ge anhöriga och professionella en större förståelse för målgruppen. Deras röster kommer att presenteras närmare under föreläsningen.
Vem riktar vi oss till?
Unga och andra hörselskadade som befinner sig mellan den hörande och den teckenspråkiga världen, anhöriga och professionella, beslutsfattare med flera.
- Tid: Onsdagen den 15 oktober, kl. 18:00-19:00
- Plats: ts: Distans på Zoom.
- Tillgänglighet: Skrivtolkning kommer att finnas. Meddela om du har behov av annan tolkning.
- Anmäl dig till: ostergotland@distrikt.hrf.se så får du möteslänk innan föreläsningen.
Föreläsare från DHB
