Spännande resa med sus från historiens vingslag torsdagen den 17 september 2026
- Datum:
- Datum:
- Tid:
- Från: kl. - Till: kl.
Följ med på en trevlig och innehållsrik dagsresa fylld av historia, gemenskap och vackra miljöer. Resan går till Gudhem och Falköping. Vi samlas och samåker i egna bilar från Park kl 09.15.
Först tar vi oss till Gudhem där vi kl.10.30 träffar vår guide. Med hens hjälp tas vi med på en resa till klostrens och nunnornas tid och får säkert höra spännande berättelser från gångna tider. Vi får guidning både i klosterruinerna och i muséet.
Planerat var att vi därefter skulle åka till Åsle Tå och äta lunch. Tyvärr serverar de numera endast lättare förtäring. Eftersom vi vet att många gärna vill äta en ordentlig lunch så har vi kommit fram till att vi hoppar över besöket i Åsle Tå och istället äter på Hildes Matglädje i Falköping. Där serveras husmanskost med tre olika rätter till ett pris av 140 kr.
När vi är mätta och nöjda far vi vidare till Falköpings museum som är fullt av spännande föremål. Här kan vi bland annat se kvarlevorna från den berömda Hallonflickan, en ung kvinna på 18-20 år som levde ca 3000 – 5000 år före Kristus. Hon hittades i en torvmosse 5 km söder om Falköping och i hennes mage fanns ett stort antal hallonkärnor. Av detta fynd fick hon sitt namn.
Samåkning sker i egna bilar och vi räknar med att åka 4 personer i varje bil. Föreningen ersätter de som kör med 25 kr per mil och vi räknar med att resans längd blir ca 10 mil. Hemkomsten beräknas till senast kl 16.30.
Resan är gratis med undantag av kostnad för lunch.
Anmälan till Maj-Britt Johansson, tel.nr. 0709 675569 senast den 13 september.Vi måste säkerställa att alla anmälda får plats i de bilar som står till förfogande så meddela även om du har eller inte har tillgång till bil.
VARMT VÄLKOMMEN!