Datum:

Thomas Johansson berättade om hörsel och hörhjälpmedel

Hörselskadades förening i Umeå träffades på Funktionsrätt för en mycket intressant föreläsning om vår viktiga hörsel och vilka olika hörhjälpmedel som finns att tillgå. Skrivtolkar fanns på plats när Thomas Johansson från hörseltekniska På ett mycket bra sätt Presenterade de olika hjälpmedel som erbjuds idag, vad framtiden kan ha att erbjuda samt även vad hörseltekniska erbjuder och hjälper oss hörselskadade med. Lokalen var fullsatt och många bra frågor ställdes. Sedan bjöds alla på gott fika av hrf.

På fotot : Thomas Johansson, hörseltekniska.

Fotograf: carola hedmark, hrf

Relaterade nyheter

  • Årsmöte
    Datum:

    Årsmöte

    Kallelse till Årsmöte för HRF Umeå 28 februari.
    Välkomna att delta på plats eller digitalt.
    Anmälan senast 20 februari.

  • Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!
    Datum:

    Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!

    Förbundet välkomnar till ett webbinarium för mer kunskap om hur vi kan påverka under valåret för att värna hörselvården i Sverige.

  • Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.
    Datum:

    Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.

    Förbundet inbjuder till webbinarium: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse. Alla som är,  eller planerar att vara, aktiva inför och under valrörelsen är välkomna!