Datum:

Slingkollen har besökt Umeå Universitet

Slingkollen besökte Umeå Universitet i augusti och gjorde kontroll i ett antal lokaler som kan ses under slingkollen. Det är andra året vi gör kontroll på universitet. Vi hörselskadade testar med våra hörapparater och med testverktyg. Universitets tekniska personal är experter. Vi i slingkollen bidrar genom att vi hör med våra hörapparater. Lyssnar om det eventuellt finns störande brus. Kontrollerar information mm.

Umeå Universitet har uppskattat vårt besök se länk här

I år fick vi se en ny lösning på mikrofon. Det är en liten kub som kan kastas mellan studenterna. Bra och roligt med lite rörelse i vardagen för de som studerar samt positivt för hörselskadade, vi hör bättre när en i gången pratar.

På bilden nedan finns Catchbox samt personalen från Umeå Universitet som jobbar på med tekniken.

Relaterade nyheter

  • Trivas Trots Tinnitus
    Kategori: Kurs / Studiecirkel
    Datum:

    Trivas Trots Tinnitus

    Nu är det snart dags för Trivas Trots tinnitus (TTT) att starta. Under hösten blir det träffar under fyra måndagar: 14/9, 19/10, 9/11 och 7/12. Välkommen med anmälan.

  • Lär känna mobilappen som styr ljudet på din hörapparat
    Datum:

    Lär känna mobilappen som styr ljudet på din hörapparat

    Drop-in på Seniortorget 3 gånger under hösten. Vi hjälper dig så du kommer igång med mobilappen som styr ljudet på din hörapparat och ser vilka möjligheter i övrigt som finns.

  • Vattengympa
    Kategori: Inbjudan
    Datum:

    Vattengympa

    Parkinsonföreningen har bjudit in oss att delta i deras badverksamhet – vattengympa. Kontakta Gudrun Lindström omgående på 072-225 13 95, om intresse finns. Kostnad: 700 kr för 15 pass