Datum:

Hrf Umeå höstmöte

Michael Schneider var inbjuden gästföreläsare och berättade om fladdermöss på höstmötet.

Hrf Umeå hade höstmöte på funktionrätt mariehem med deltagare både på plats och digitalt. Styrelsen presenterade sedvanlig information såsom verksamhetsplan, Budget 2024, rapport från styrelsen, information. Protokoll för höstmötes kommer att redovisas senare.

Många trevliga aktiviteter finns inplanerade inför kommande år.

Därefter fick vi en intressant presentation om fladdermöss av Michael Schneider. I Västerbotten bedrivs en forskning på hur fladdermöss tex påverkas av klimatförändring till ex. Väldigt intressant föreläsning.

Därefter avslutades träffen med fika och smörgås tårta.

Vid Pennan Monica Umander

Relaterade nyheter

  • Årsmöte
    Datum:

    Årsmöte

    Kallelse till Årsmöte för HRF Umeå 28 februari.
    Välkomna att delta på plats eller digitalt.
    Anmälan senast 20 februari.

  • Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!
    Datum:

    Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!

    Förbundet välkomnar till ett webbinarium för mer kunskap om hur vi kan påverka under valåret för att värna hörselvården i Sverige.

  • Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.
    Datum:

    Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.

    Förbundet inbjuder till webbinarium: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse. Alla som är,  eller planerar att vara, aktiva inför och under valrörelsen är välkomna!