Datum:

Hrf Julfest 2023

Hrf Umeå Julfest besöktes av 29 personer som hälsades välkomna med Glögg och pepparkor mm. Vi fick njuta av ett Jul bord med alla läckerheter och godsaker. För underhållningen stod Bo Beverlöv. Repertoaren bestod av allt från julsånger till populärmusik som Mando Diao och Hepstar. Alla hade möjlighet att delta i allsången. Många deltog i att hjälpa till med markservicen att fixa och det är uppskattat. Tolkarna fanns på plats.

Monica Östensson informerade om att Umeå kommun gärna vill ha återkoppling positiv som negativ för att bli bättre, se information här.

Monica Ö påminde även om möjlighet att beställa tolkhjälp se här.

Monica Umander informerade kort om slingkollen och kursen där man får hjälp att komma igång att använda sin app för att anpassa ljudet på sina hörapparater. Många har gått kursen under året.

Är du intresserad se information om kurs här.

Relaterade nyheter

  • Årsmöte
    Datum:

    Årsmöte

    Kallelse till Årsmöte för HRF Umeå 28 februari.
    Välkomna att delta på plats eller digitalt.
    Anmälan senast 20 februari.

  • Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!
    Datum:

    Val 2026: Nu värnar vi rätten till hörselvård!

    Förbundet välkomnar till ett webbinarium för mer kunskap om hur vi kan påverka under valåret för att värna hörselvården i Sverige.

  • Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.
    Datum:

    Val 2026: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse.

    Förbundet inbjuder till webbinarium: Så driver vi på för en hörselsmart valrörelse. Alla som är,  eller planerar att vara, aktiva inför och under valrörelsen är välkomna!