Datum: <time datetime="2023-01-26">26 januari 2023</time>

Bli aktiv i vår förening

Vad är viktigt för dig? Hörselvård? Skola för hörselskadade barn? Hjälpmedel? Bra ljudmiljö? Som aktiv i en HRF-förening kan du göra stor skillnad i ditt och andras liv. Som medlem kan du lämna förslag på verksamheter till föreningens årsmöte, till styrelsen och på föreningsmöten. Dessutom är alla föreningsmedlemmar valbara till förtroendeuppdrag.

Det är styrelsen som leder föreningens verksamhet. HRF-föreningarna har bland annat i uppdrag att samordna det lokala påverkansarbetet, det vill säga hur vi på olika sätt påverkar lokala beslutsfattare. Ett annat viktigt uppdrag är att samverka med andra organisationer för att sprida kännedom om hörselskador och om hur man kan förbättra miljön för hörselskadade.

I vissa föreningar kan medlemmar engagera sig som hörselhjälpare. De hjälper andra hörselskadade med sin hörapparat, ger stöd och informerar om hörselnedsättningar.

I många föreningar finns också olika former av samtalsgrupper där man ger varandra stöd genom att dela erfarenheter.

Relaterade nyheter

 • Boule
  Datum: <time datetime="2024-06-13">13 juni 2024</time>

  Boule

  Fredagen den 12 juli kl 15.00 – 16.30 träffas vi på Boulebar, Drottningtorget för att spela boule tillsammans med Unga Hörselskadade. Vi har bokat några banor och delar in oss i lag. Kom 30 min...

 • Vad sa-loppet Malmö
  Datum: <time datetime="2024-04-23">23 april 2024</time>

  Vad sa-loppet Malmö

  HRF-förening Malmö 23 maj. Hörselskadades förening Malmö deltar för att stödja förbundet, sprida information om hörsel och slå ett slag för bättre tillgänglighet Vi ordnar en tipsrunda den 23 maj i Slottsparken. Rundan blir några...

 • Eu-debatt 19 april
  Datum: <time datetime="2024-04-17">17 april 2024</time>

  Eu-debatt 19 april

  Den 9 juni är det EU-val. På Malmö Borgarskola kommer riksdagspartiernas toppkandidater till EU-parlamentet den 19 april. Malmö stad direktsänder debatten med teckentolk och direkttextning. Debatten sänds 19 april kl. 10 -12 och sänds direkt...