Datum:

Uppskattad information om tinnitus

Vid jul-fikat den 9 december 2024 medverkade Helen Olausson med information om sin tinnitusresa.

HRF Värnamos sista samling för året var jul-fika i Brunnskyrkan. Ca 20 intresserade kom för att lyssna till Helen Olaussons inspirerande berättelse om sin hörselnedsättning i allmänhet och tinnitus i synnerhet. Ända sedan 23 års åldern har hennes liv påverkats av återkommande svårigheter.

Helene är representant i HRFs Tinnitusgrupp inom det gemensamma sjukvårdsområdet för Östergötland, Kalmar och Jönköpingsregionerna. Hon har även hållit samtalsgrupper i Jönköping i hur man kan hanteras sin tinnitus.

Relaterade nyheter

  • Batterier och andra tillbehör till hörapparater
    Datum:

    Batterier och andra tillbehör till hörapparater

    Passa på att få hjälp med dina hörapparater före sommaren. Öppet onsdagar kl. 10.00-12.00 fram till den 17 juni.
    Växjövägen 3 B i Värnamo

  • Alla vägar bär till Rom – HRF Värnamo höll årsmöte
    Datum:

    Alla vägar bär till Rom – HRF Värnamo höll årsmöte

    HRF Värnamo höll sitt årsmöte måndagen den 23 mars i Församlingshemmet i Värnamo. Ett femtontal medlemmar och gäster deltog under kvällen.

  • Funkisveckan i Värnamo – vilken vecka!
    Datum:

    Funkisveckan i Värnamo – vilken vecka!

    Lördagen den 21 mars avslutades Funkisveckan med en inspirerande mässa i Arken. Tolv funktionsrättsorganisationer deltog – och vi i Hörselskadades förening fanns på plats för att prata hörsel och stöd