Kategori: Nyheter
Datum: <time datetime="2019-11-14">14 november 2019</time>

Bli aktiv i HRF Vännäs

Vad är viktigt för dig? Hörselvård? Hjälpmedel? Bra ljudmiljö?

Som aktiv i en HRF-förening kan du göra stor skillnad i ditt och andras liv. Som medlem kan du lämna förslag på verksamheter till föreningens årsmöte, till styrelsen och på föreningsmöten. Dessutom är alla föreningsmedlemmar valbara till förtroendeuppdrag.Det är styrelsen som leder föreningens verksamhet. HRF-föreningarna har bland annat i uppdrag att samordna det lokala påverkansarbetet, det vill säga hur vi på olika sätt påverkar lokala beslutsfattare. Ett annat viktigt uppdrag är att samverka med andra organisationer för att sprida kännedom om hörselskador och om hur man kan förbättra miljön för hörselskadade.I vissa fall kan medlemmar engagera sig som hörselhjälpare. De hjälper andra hörselskadade med sin hörapparat, ger stöd och informerar om hörselnedsättningar.

Relaterade nyheter

 • ÅRSMÖTE 2022
  Kategori: Nyheter
  Datum: <time datetime="2022-02-26">26 februari 2022</time>

  ÅRSMÖTE 2022

  Hörselskadades Förening i Vännäs kallar till årsmöte för verksamhetsåret 2021. Lördag den 19 mars 2022 klockan 16:00 Lokal: Missionskyrkans samlingsal Sedvanliga årsmötesförhandlingar. Kompletta handlingar får vid ankomsten. Skrivtolk finns. Vi bjuder på sallad eller smörgåstårta...

 • Hej alla HRF:are
  Kategori: Nyheter
  Datum: <time datetime="2021-12-18">18 december 2021</time>

  Hej alla HRF:are

  Ett stort tack till våra medlemmar och de som stöder våra föreningars verksamhet. I coronans spår blir många hörselskadade mera isolerade på grund av att man inte hör vad personer säger om hon/han har munskydd....

 • Årsmöte
  Kategori: Nyheter
  Datum: <time datetime="2021-07-27">27 juli 2021</time>

  Årsmöte

  Hörselskadades förening i Vännäs kallar till Årsmöte. ONSDAGEN 25 augusti 2021 kl. 16.00 Lokal: HOTELL VÄNNÄS Sedvanliga årsmötesförhandlingar. Efter mötet äter vi en festligare middag som föreningen betalar en större del av. Du betalar endast...