Caféträff med föreläsning och bingo

Vi i HYViS vill gärna bjuda in dig att kicka igång våren tillsammans med oss!
Vi startar terminen med en trevlig caféträff lördagen 31 januari kl. 13-16, där gemenskap, kunskap och nöje står i fokus. Under eftermiddagen bjuds det både på en intressant föreläsning och ett lättsamt bingospel.
Föreläsning: Vad är skrivtolkning?
Är du nyfiken på skrivtolkning och hur det fungerar i praktiken? Då har du chansen att lära dig mer när Maria Öjmertz från distriktet kommer och berättar om vad skrivtolkning är, hur den kan användas och hur du själv går tillväga för att boka skrivtolk vid behov.
Bingo
Efter föreläsningen är alla som vill varmt välkomna att stanna kvar och delta i bingospel, där det dessutom finns möjlighet att vinna fina priser.
Anmälan
Träffen hålls i HRF Stockholms lokaler i Solna och är kostnadsfri. Vi bjuder på semla. För att vi ska kunna planera och beräkna mängden fika ber vi dig att anmäla dig via e-post till hyvis@hrf.se senast den 26 januari. Meddela gärna om du har allergier eller andra kostönskemål samt om du har behov av skrivtolk.
Hjälp oss att sprida! Ta GÄRNA med en vän, granne eller någon som du tror skulle vara intresserad, vi vill att fler får se vad HRF kan erbjuda och står för.
Vi ser fram emot en trevlig eftermiddag tillsammans och hoppas att du vill komma!
- Datum: Lördag 31 januari
- Tid: kl. 13-16
- Plats: Hörselskadades distrikt i Stockholms läns lokaler, Skytteholmsvägen 2 (6 tr).



