Visning av Huddinge kommunhus

Fredagen den 17 april fick medlemmarna en guidad visning av Huddinge kommunhus. Visningen skrivtolkades.
Sara Thapper Kässlin på Internservice guidade oss runt i lokalerna och berättade om kommunhusets historia.
Det ursprungliga kommunhuset ritades av arkitekt Sture Frölén och stod klart 1948. I sessionssalen finns en stor väggmålning/fresk, skapad 1948-1949 av Sven X:et Eriksson.

Den nyare delen, som stod klar i slutet av 60-talet ritades också av Sture Frölén, men i en helt annan stil.
Hösten 2028 flyttar man till nya lokaler (gamla Sjödalsgymnasiet).
Där byggs, förutom ett nytt huvudbibliotek, utrymmen för att ”flytta hem” många av kommunens verksamheter. Idag finns man på 42(!) olika adresser.

Foto: Nicke Wikman
Det nya kommunhuset och huvudbiblioteket är ett av Sveriges största återbruksprojekt av inredning. 75 procent av inredningen ska vara återbrukad.
Man återbrukar också mycket från den befintliga skolbyggnaden. Bland annat restaurerar man allt fasadtegel från den gamla skolbyggnaden som kommer att återanvändas till den nya fasaden.

Foto: Nicke Wikman
Läs mer om bygget här: https://webb.huddinge.se/kommunhuset
Här hittar du mer detaljerad information om bygget: https://www.husf.se/projekt/pagaende-byggprojekt/nytt-kommunhus-och-huvudbibliotek
HRF Huddinge tackar Sara från Internservice för en givande och intressant visning!




